Sprijin KIWANIS Galati pentru sistemul medical local în lupta împotriva Covid-19

Sprijin Kiwanis Galati impotriva Covid-19

Clubul Kiwanis Galaţi sprijină lupta împotriva Covid-19, contribuind la sprijinirea sistemului medical local, în contextul prevenirii infectării cu virusul SARS COV2, prin donarea unui injectomat care poate fi utilizat la adulţi, copii şi nou născuţi cât şi a unui monitor de funcţii vitale Spitalului Buna Vestire din Galaţi.

Fondurile din care s-au achiziţionat aceste echipamente medicale au fost colectate atât de către Clubul Kiwanis senior cât şi de elevii care fac parte din Key Club Kiwanis Galati, prin acţiuni de colectare precum: Balul Kiwanis, întâlniri amicale cu dans şi muzică, vânzare de mărtişoare şi de obiecte artistice din lut etc.
Echipamentul a fost instalat în compartimentul AŢI al spitalului.
Valoarea donaţiei: 30.444 lei. (6350 euro)

Alături de Asociaţia “S.T.A.R.Children Relief USA", patronata de Adriana Henderson, o româncă cu inima mare din America, clubul Kiwanis Galaţi a mai donat în 14 spitale din România: 10.000 de măşti de protecţie, 800 buc măşti FFP2, 5000 buc mănuși unică folosinţă, 250 perechi de mănuşi chirurgicale, 3100 halate UF (unică folosinţă), 200 de combinezoane impermeabile, 200 ochelari antiaburire, 200 viziere, 2500 capeline, 30 de covoraşe antibacteriene, 50 de litri de lichid dezinfectant.

Achiziţia cea mai importantă a constituit-o cele 8 tuneluri dezinfectante, a câte 6000 lei/bucată, cu care au fost dotate spitalele din Reşita, Hunedoara, Galaţi, Bârlad, Tulcea, Piatra Neamţ şi Suceava.

Asociaţia S.T.A.R.Children Relief USA a Adrianei Henderson a dobândit aceste fonduri fie de la persoane particulare, cu dare de mână, din America sau din Europa, fie din donaţii deschise pe facebook la care au contribuit şi kiwanienii din România, fie din donaţiile de la cele patru cluburi Kiwanis din Carolina de Nord.
Valoare totală a donaţiei: peste 40.000 $

Actiunile noaste au fost mediatizate in :

VIATA LIBERA  - Kiwanis Galati a venit în sprijinul angajatilor din spitale

KIWANIS FRANCE-MONACO - Le District Kiwanis Roumanie Et Ses Actions Humanitaires Pendant La Pandémie