Istoria Kiwanis Galați

• Istoria Kiwanis Galati începe odată cu  înființarea clubului în data de 28 mai 1997, sub tutela Camerei de Comerț și Industrie Galați, acesta fiind alcătuit din 22 de membri, în majoritate femei din mediul de afaceri și din mediile sanitar, școlar și universitar.
    • Club Kiwanis Galați este cel mai vechi club din țară care își continuă activitatea și astăzi.

• NAȘ, sau Club Sponsor, este Clubul Kiwanis Indianapolis din Hammond, Indiana, SUA, reprezentat în Romania, la data înființării, de distinsul profesor Mary Leuca, cetățean american de origine română.

• Grupul țintă pe care Club Kiwanis Galați și l-a ales, este compus din copii superdotați cărora le oferă, încă de la începuturi, o bursă lunară pe tot parcursul anului scolar. Bursa se acordă copiilor care au realizat acțiuni școlare remarcabile.
      1998 primul Bal Kiwanis pentru strângerea de fonduri destinate ajutorării copiilor. Până în prezent Balul Kiwanis este sursa principală de strângere de fonduri pentru susținerea acțiunilor Clubului Kiwanis Galați.

• Drept recunoaștere a meritelor, membrele Clubului Kiwanis Galati au primit în 1999 vizita Președintelui Kiwanis International, Glen Bagnell, iar în anul 2000, vizita domnului Mary Leuca, care ne-a oferit din partea Clubului Naș, Placheta de Argint pentru merite deosebite în acțiuni de voluntariat dedicate copiilor.

• În octombrie 2002, Club Kiwanis Galați a devenit o asociație independentă și si-a dobandit Certificatul de Înregistrare Fiscală sub numele de  ASOCIATIA „CLUB KIWANIS” GALATI.

• În septembrie 2017 am primit în vizita pe Presedintei Kiwanis International, Jane Ericson.

Urmărește activitatea noastră

și vino alături de noi